asc

Veškeré zboží skladem

asc

Dodání nejdéle do 48 hodin

Eiffelova věž

Stavba je složena z více než 10 000 kuliček o průměru 5 mm, její naplánování trvalo téměř dva týdny a samotná realizace pak 2 dny.

Neocube Eiffel 1
Neocube Eiffel 6
Neocube Eiffel 2
Neocube Eiffel 3
Neocube Eiffel 4
Neocube Eiffel 7
Neocube Eiffel 6

Slovo autora

Když jsem poprvé uslyšel větu „co takhle kdybys postavil Eiffelovku?“ tak jsem se zasmál a pomyslel si, že je to nesplnitelný úkol. Byla to však velká výzva. Myšlenka něčeho takového mi nedala spát. Koukáním na mnoho vygooglených fotek jsem strávil hodně času a hledal jsem vhodný základní tvar. Napadlo mě vyzkoušet kosočtverec, který by mohl být základem „nožiček“ prvního patra. Takto sestavené první patro vypadalo moc hezky, ale jeho stabilita byla na bodu mrazu a to znamenalo jediné, vykašlat se na krásu a kudrlinky a tvrdě podpořit stabilitu stavby. První patro jsem postavil během dvou hodin a se svým výtvorem jsem byl relativně spokojen a mohl jsem začít přemýšlet nad dalším patrem. Ukázalo se, že největší problém je spojení mezi patry, nebylo moc stabilní, ale věřil jsem, že to musí něco vydržet. Třetí patro už byla jen formalita. Další velký problém nastal při projektování kopule. Nevěděl jsem jak na to a jen jsem zkoušel možnosti, jak by to asi mohlo jít. A ani jsem se nenadál a měl jsem kopuli hotovou, ale ani jsem nevěděl, jak se mi to povedlo. Zbývalo jen spočítat kuličky a měl jsem hotovo. Napočítal jsem 7220. Že je toto číslo moc malé a nepřesahuje avizovaných 10000? Ano tato věž neměla dlouhého trvání a při manipulaci s ní spadla. Nejslabším místem bylo spojení mezi prvním a druhým patrem a faktem že nožičky prvního patra se na kluzkém povrchu rozjížděli.

Z první věže se v podstatě nezachovalo nic a bylo nutné začít od začátku. Už jsem věděl jak na to, kde si dát pozor a co opravit aby byl i vzhled realističtější. První patro jsem namísto původního třívrstvého provedení vyztužil čtvrtou vrstvou. Ukotvení mezi patry jsem udělal speciálně přímo na první patro tak aby bylo naprosto kompatibilní s nožičkama druhého patra, které jsem udělal ještě trošku příkřejší a vyšší. Třetí patro také nabralo na výšce. A kopuli se mi naštěstí podařilo postavit znovu a teď už dokonce vím jak. Po sečtení kuliček jsem se k mému úžasu dostal těsně přes hranici 10000. Manipulace s touto věží už je o poznání snazší, i když model váží téměř 4,5 kilogramů a je vysoký 45 centimetrů. Dnes model stojí ve vitríně, a jestli vitrínu nepostihlo zemětřesení nebo magnetická anomálie tak tam stojí dodnes. Tolda.

 
Google+